Engineered for demanding recovery and towing applications, this 13500LB electric winch delivers reliable power and performance. Its robust construction and advanced features ensure dependable operation in harsh environments.
Target Industries: Off-road vehicles, recovery trucks, utility vehicles, agricultural equipment.
Applications: Vehicle recovery, trailer loading, equipment hauling, obstacle clearing.
| Specification | Value |
|---|---|
| Rated Line Pull | 13500LB (6124kg) single-line |
| Motor | 6.5hp/4.8kw 12v, Series Wound motor |
| Gear Train | 3-stage planetary |
| Gear Reduction Ratio | 216:1 |
| Clutch | Up and down 90° |
| Cable | (φ10mm×26m) |
| Drum Size | φ2.51"×8.82"(φ64mm×224mm) |
| Overall Dimensions | (L×W×H)21.1"×7.9"×7.9"(562x200x200mm) |
| Gross Weight | 90.2lbs(40.9kg) |
| Duty Cycle | Intermittently |
| Fairlead | 4-way roller fairlead |
| Package | 1pc/box, 625X235X385mm |
| Mounting Bolt Pattern | 10"x4.5"(254mm×114.3mm) |
| Remote Control | Included |