Crafted with precision by our fabrication experts, this wire rope sling utilizes XIP (EIPS) wire rope, boasting 15% greater strength than IPS wire rope. Manufactured using the flemish eye splice method, the eyes are further secured with a mechanically swaged steel sleeve. The flemish eye design ensures that the eye's integrity isn't solely reliant on the sleeve, providing a crucial reserve strength in case of sleeve damage. Compliant with OSHA/ASME standards, each sling includes a rating tag for your safety and assurance.
Target Industries: Construction, Manufacturing, Oil & Gas, Marine
Typical Applications: Lifting, hoisting, rigging, securing loads.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Wire Rope Diameter | 5/16" |
| Length | 4' |
| Eyes | Thimbled Eyes |
| Vertical Capacity | 1 ton (2000 lbs) |
| Choker Capacity | 0.74 ton (1480 lbs) |
| Basket Capacity | 2 ton (4000 lbs) |
| Wire Rope Type | 6x25 XIP Steel Core Wire Rope |