High-quality galvanized steel wire strand suitable for a wide range of manufacturing and cabling applications. Manufactured to meet stringent international standards, our steel wire offers exceptional strength and durability.
Target Industries: Manufacturing, ACSR, Cable Industry
Applications: ACSR Core Wire, Cable Reinforcement, Guy Wire
| Attribute | Value |
|---|---|
| Steel Grade | 45#60# 65# 70# 72A 82B, 45#55#60# 65# 70# 72# |
| Standard | AiSi, ASTM, bs, DIN, GB, JIS |
| Type | Galvanized |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Special Use | Cold Heading Steel |
| Tolerance | ±1% |
| Grade | 45#60# 65# 70# 72A 82B |
| Wire Gauge | 0.1~4.8mm |
| Product Name | galvanized steel wire strand |
| Key Word | galvanized steel wire strand |
| Hot Dipped | High tensile strand wire galvanized steel guy wire |
| Tensile Strength | 1400-1960Mpa |