HIPAC PFS-P350/450/650 Printing Foot Sealing Machine Heat Vertical Sealer, Plastic Bag Pedal Sealer
Key Features
  • Pedal-operated sealing machine for efficient operation
  • Heat vertical sealing technology for plastic bags
  • Compact and portable design
  • Durable construction for industrial use
Product Overview
Front view of HIPAC PFS sealing machine
Side view showing sealing mechanism
Machine in operation
Technical specifications diagram
Technical Specifications
Type Pedal sealing machine
Power Supply 600W / 800W / 1000W
Sealing Length 350mm / 450mm / 650mm
Sealing Width 2mm