This is the DinaSaw Cyclone Grinding Disc for chainsaw sharpeners. Specifically designed for the precision grinding of chainsaw and band saw teeth, offering exceptional sharpness and extended service life. Features an exclusive "Cyclone" cooling design that keeps the grinding zone cool, thereby preventing the saw teeth from overheating.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Diameter | 105/125/145mm |
| Abrasive Layer | Diamond / CBN / ABN |
| Thickness | 3mm, 4mm, 5mm, 8mm |
| Package | One in paper box |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Grit Size | Based on your needs |
| Country of Origin | China |
| Application | For Chainsaw Chains |
| Inner Hole | 11.1/22.2mm |
| Process | Electroplating |
CBN abrasives are suitable for steel chains only. Diamond abrasives are suitable for carbide-tipped chainsaw chains or tungsten carbide chains.
