SLYWV-50-9 Leaky Feeder Cable , Underground VHF Leaky Feeder Cable For Mines Communication
Quick Details:
  • MSHA Certificate
  • Solid Oxygen Free Copper Inner Conductor
  • Bare Copper Wire Braiding
  • Low Smoke Halogen Free Jacket or Fire Retardant Jacket
  • VHF Leaky Feeder Cable
  • 75 Ohm Leaky Feeder Cable
Product description:
MSHA certified leaky feeder cable, Meet IEC1196 and EN50117.
Applications:
  • Mines underground communication system
  • metro stations
  • tunnels
  • ships
  • In-building wireless systems.
  • perimeter detection
Specification:
Inner conductor
3.5mm copper clad aluminum
Dielectric
8.8mm
Outer conductor
0.2x84 bare copper wire
Outer jacket
PVC(PE+PVC)
Frequency
5 to 500MHZ
impedance
50 ohms+/-2
Rated power
≤4dB/m @60MHZ
≤5dB/m@150MHZ
Couple loss
75±5@60MHZ
75±5@150MHZ