SLYWV-50-9 Leaky Feeder Cable , Underground VHF Leaky Feeder Cable For Mines Communication
Quick Details:
Product description:
The standard length is 350m or 500m with a yellow outer jacket.The leaky feeder cable has a radiation pattern of 360 degrees around the cable and can be strapped directly to a centenary cable, water or air pipe.
MSHA certified leaky feeder cable, Meet IEC1196 and EN50117.
As an option, the cable can be manufactured according to order with a blue color outer jacket and low smoke halogen free jacket is also available.
Applications:
Specification:
| Inner conductor | 3.5mm copper clad aluminum |
| Dielectric | 8.8mm |
| Outer conductor | 0.2x84 bare copper wire |
| Outer jacket | PVC(PE+PVC) |
| Frequency | 5 to 500MHZ |
| impedance | 50 ohms+/-2 |
| Rated power | ≤4dB/m @60MHZ |
| ≤5dB/m@150MHZ | |
| Couple loss | 75±5@60MHZ |
| 75±5@150MHZ |
Competitive Advantage:
