Coal Mine Leaky Feeder Cable , 75 Ohm SLYWV-75-10 Leaky Feeder Cable For Russia Mines Tunnels Ships
Quick Details:
  • MSHA Certificate
  • Solid Oxygen Free Copper Inner Conductor
  • Bare Copper Wire Braiding
  • Low Smoke Halogen Free Jacket or Fire Retardant Jacket
  • VHF Leaky Feeder Cable
  • 75 Ohm Leaky Feeder Cable
Product description:
Coal Mine Leaky Feeder Cable, 75 Ohm SLYWV-75-10 Leaky Feeder Cable For Tunnels, Ships
Applications:
  • Mines underground communication system
  • metro stations
  • tunnels
  • ships
  • In-building wireless systems.
  • perimeter detection
Specification:
Inner conductor
2.31mm bare copper
Dielectric
9.50mm
Outer conductor
16x0.6 bare copper wire
Outer jacket
15.0mm+/-0.2mm
Frequency
5 to 500MHZ
impedance
75 ohms
Attenuation @160 MHZ
4.2dB/100m
DC resistance inner conductor
<4.5 ohm/km
DC resistance outer conductor
<4.1 ohm/km
capacitance
54 pF/m
Insulation resistance
>10.4m ohm/km
MIN. bend radius
150mm
Operating temperature
-40 to +70 centigrade
Competitive Advantage:
  • Libo cable was established in 1994, it covers over 340,000 square meters on our operating area.
  • Over 10 years of experience on leaky feeder cable, big market share in oversea leaky feeder cable industry.Coal Mine Leaky Feeder Cable , 75 Ohm SLYWV-75-10 Leaky Feeder Cable For Russia Mines Tunnels Ships
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
Libo
Certification :
CE, ISO9000, ISO14001,RoSH, MSHA
Model Number :
Coal mine leaky feeder cable
MOQ :
0.1KM
Price :
Call or e-mail to get the latest price
Contact Supplier