75 ohm Leaky Feeder Cable , SLYWV-75-10 MSHA Certified Leaky Cable For America Mines Canada Mines
Quick Details:
  • MSHA Certificate
  • Solid Oxygen Free Copper Inner Conductor
  • Bare Copper Wire Braiding
  • Low Smoke Halogen Free Jacket or Fire Retardant Jacket
  • VHF Leaky Feeder Cable
  • 75 Ohm Leaky Feeder Cable
Product description:
This leaky feeder cable is of 75 ohm with oxygen free copper as inner conductor. Evenly spaced copper wire for outer conductor, the common color of outer jacket is yellow, but blue or orange color is also available.
Applications:
  • Mines underground communication system
  • metro stations
  • tunnels
  • ships
  • In-building wireless systems.
  • perimeter detection
Specifications:
Center conductor
Oxygen free copper
Inner conductor diameter:2.31±0.05mm(0.091±0.002 inches)
Dielectric
Gas expanded polyethylene
Diameter over dielectric: 9.53±0.2mm(0.375±0.008 inches)
Outer conductor
1. Annealed oxygen free copper wire
16 strand x 0.6±0.05mm(0.024±0.002 inches)
2. Tape for tightening copper wires
Flame retardant Jacket
Inner jacket: black PE
13.0±0.5mm(0.512±0.02 inches)
Outer jacket: PVC or low smoke zero halogen
15.0±0.5mm(0.59±0.01968 inches)
Electrical properties
Impedance : 75±3 ohms
Attenuation @160 MHZ--4.2dB/100m
DC resistance inner conductor<4.5 ohm/km
DC resistance outer conductor<4.1 ohm/km
Capacitance-- 54 pF/m
Insulation resistance>10.4m ohm/km
Mechanical properties
MIN. bend radius--150mm
Operating temperature---40 to +70 centigrade
Packing
Cable length/roll—350m or 500m±2% as per customer’s preference
Reel size (Flange* Hub* Traverse): 56cm x 28cm x 50cm or 69cm x31cm x 50cm
Competitive Advantage:
  • Libo cable was established in 1994, it covers over 340,000 square meters on our operating area.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
Libo
Certification :
CE, ISO9000, ISO14001,RoSH, MSHA
Model Number :
Leaky feeder cable
MOQ :
0.1KM
Price :
Call or e-mail to get the latest price
Contact Supplier