IDH28 NEMA 11 Stepper Motor - 50mN.m High Precision
The Casun IDH28 is a high-precision NEMA 11 stepper motor with 50 mN.m holding torque, designed for smooth and reliable performance. Its compact, integrated design ensures easy installation, making it ideal for CNC machines, 3D printers, robotics, and automation systems.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 35 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1 Amp |
| Holding Torque | 50 mN.m |
| Resistance | 2.5 ohm |
| Inductance | 2.2 mH |
| Rotor Inertia | 8 g.cm² |
| Motor Weight | 0.14 kg |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Encoder
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - Z + Z - |
Submodels
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote