NEMA 16 Non Captive Stepper Motor 39×39×25mm 0.28A With CE ROHS
NEMA 16 Non Captive Stepper Motor 39×39×25mm 0.28A With CE ROHS. This motor achieves forward and backward movement by rotating the screw rod in opposite directions. Precise adjustments can be made through signal control.
Features
- Professional drivetrain solution specialist
- Multiple international certifications for high-tech and electronic industry equipment
- Seeking dealers
- Professional research, development, and manufacturing
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 39 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.28 Amp |
| Holding Torque | 120 mN.m |
| Resistance | 44 ohm |
| Inductance | 20 mH |
| Rotor Inertia | 15 g·cm² |
| Motor Weight | 0.17 kg |
| Lead Screw | - |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02 Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08 Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Submodels
| Body Length | 20 mm, 34 mm, 40 mm, 48 mm, 60 mm |
| Diameter of Screw | 5 mm, 8 mm, 6.35 mm |
| Pitch | 2 mm, 1.27 mm, 3.175 mm, 6.35 mm, 6.5 mm |
| Length of Screw | 20-1000 mm |
Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Guangdong, China, starting from 2011. We sell to Domestic Market (63.00%), Western Europe (12.00%), North America (9.00%), Eastern Asia (8.00%), Northern Europe (2.00%), and other global markets. There are about 51-100 people in our office.
How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final inspection before shipment.
What can you buy from us?
Stepper Motor, BLDC Motor
Why should you buy from us not from other suppliers?
We are specialized in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, CNY; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal; Language Spoken: English, Chinese, Japanese