NEMA 6 stepper motor featuring compact dimensions (14×14×30mm), high torque density, rapid response, and exceptional accuracy. Engineered through optimized design and manufacturing processes to deliver precise positioning and reliable motion control for video conferencing applications.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 14 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.2 A |
| Holding Torque | 5.8 mN.m |
| Resistance | 22 ohm |
| Inductance | 4.0 mH |
| Rotor Inertia | 5.8 g-cm² |
| Motor Weight | 0.03 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Detailed torque curve data available upon request.
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs. Customization options include but are not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Please click the button above to tell us your specific requirements.