Frame Size: NEMA 14 (35mm square)
Holding Torque: 90 mN.m (millinewton meter) - the torque produced when stationary without losing steps
Rated Current: 1.1 Amps - maximum current for specified torque
Closed-loop System: Integrated encoder provides position feedback to detect and correct step loss or position errors in real-time
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.1 Amp |
| Holding Torque | 90 mN.m |
| Resistance | 3.2 Ω |
| Inductance | 2.7 mH |
| Rotor Inertia | 12 g·cm² |
| Motor Weight | 0.17 kg |
| Encoder Pulse | 1024 |
| Connection | Bipolar |
Motor Operating Conditions:
Maximum Temperature: 80°C
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130°C
Insulation Resistance: 100M Ω at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Encoder Specifications:
Voltage: 5V
Output: A + A - B + B - Z + Z -
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Shaft Type | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13 N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26 N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45 N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59 N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8 N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |