NEMA 34 12N.m closed loop 1000PPR stepper motor kits with magnetic encoder for layer machines and CNC applications.
A closed-loop stepper motor system utilizes feedback to ensure accurate positioning. In this case, the system includes a magnetic encoder, which provides position feedback to the motor controller. This feedback allows the controller to monitor and adjust the motor's position in real-time, minimizing potential errors and improving overall accuracy.
The 1000PPR (Pulses Per Revolution) specification indicates the resolution of the magnetic encoder. It means that the encoder generates 1000 pulses for every complete revolution of the motor shaft. This high resolution enables precise control and positioning in layer machines or any other application that requires accurate movement.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 60mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 6A |
| Holding Torque | 12N.m |
| Resistance | 1.5ohm |
| Inductance | 7.2 mH |
| Rotor Inertia | 3600g-cm² |
| Motor Weight | 5.15 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130 deg C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Rated Current | Resistance per phase | Inductance per phase | Detent torque | Rotor inertia | Lead wire | Motor length |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 60SHD4201 | 650 mN.m | 0.6 A | 15 Ω | 20 mH | 50 mN.m | 280 g.cm² | 4 No. | 45 mm |
| 60SHD4401 | 1500 mN.m | 2.8 A | 1 Ω | 3.3 mH | 70 mN.m | 450 g.cm² | 4 No. | 56 mm |
| 60SHD4601 | 3200 mN.m | 4.2 A | 0.75 Ω | 3.7 mH | 120 mN.m | 580 g.cm² | 4 No. | 86 mm |
| 60SHD6602 | 2500 mN.m | 3 A | 1.55 Ω | 3.7 mH | 120 mN.m | 580 g.cm² | 4 No. | - |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.