3.9V 20mN NEMA 8 Geared Stepper Motor 20x20x33mm Ratio 5.2:1
This compact 20x20x33mm geared stepper motor delivers 20mN torque at 3.9V with a 5.2:1 gear reduction ratio. The hybrid stepper motor series provides powerful holding torque in various sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Available as standard or customized to your specifications.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 28mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6Amp |
| Holding Torque | 20mN.m |
| Resistance | 6.5ohm |
| Inductance | 2.2mH |
| Rotor Inertia | 9g-cm² |
| Motor Weight | 0.2kg |
| Gear Reduction Ratio | 5.2:1 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Gear Box
| Housing Material | Metal |
| Bearing at Output | Ball Bearings |
| Max. Radial Load (12mm from flange) | ≤80N |
| Max. Shaft Axial Load | ≤30N |
| Radial Play of Shaft (near to Flange) | ≤0.06mm |
| Axial Play of Shaft | ≤0.3mm |
| Backlash at No-load | 1.5° |
Available Models
| Motor Length | Length of Gearbox | Ratio | Efficiency |
| 34 mm | 27.2 mm | 3.71 | 90% |
| 40 mm | 5.18 | 90% |
| 48 mm | 35 mm | 80% |
| 60 mm | 42.7 mm | 70% |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your requirements, we can customize the motor according to your specific needs. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote