2.8A Nema 23 Stepper Motor With 4 Lead Screw Captive Stepper Motor
The 57mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Our engineers will be in touch within 48 hours to provide the best solution
Dimensions
Motor Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 57 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 2.8 A |
| Holding Torque | 1000 mN.m |
| Resistance | 1.2 ohm |
| Inductance | 4.2 mH |
| Rotor Inertia | 260 g-cm² |
| Motor Weight | 0.8 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
Submodels
| Body Length | Diameter of Screw | Pitch | Length of Screw |
| 41mm, 54mm, 76mm, 83mm, 100mm | 8mm | 1mm | 20-1000mm |
| 2mm, 4mm, 8mm, 9.53mm | 1.5875mm, 3.175mm, 25.4mm | |
| 10mm | 2mm, 4mm, 10mm, 20mm | |
| 12mm | 4mm | |
| 15mm | 4mm, 8mm | |
Custom Motor Solutions
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, and more.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Guangdong, China, starting from 2011. We sell to Domestic Market (63.00%), Western Europe (12.00%), North America (9.00%), Eastern Asia (8.00%), Northern Europe (2.00%), and other global markets. There are about 51-100 people in our office.
How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final inspection before shipment.
What can you buy from us?
Stepper Motor, BLDC Motor
Why should you buy from us not from other suppliers?
We are specialized in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, CNY; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal; Language Spoken: English, Chinese, Japanese
Get a Quote