Lsailt Android Carplay Navigation Video Interface for 2021-2024 Toyota Camry Hybrid XSE XLE SL SE XV70
| Android Configuration | |
| Resolution | 800X480/1280X480 |
| Display | LVDS Digital(Latest chip) |
| System | Android OS13 |
| RAM: | 8GB |
| EMMC | 128GB |
| CPU Model | CPU:Qualcomm’s® QCM6125 Quad-core ARM Cortex™-A73, 2.0GHz+Quad-core ARM Cortex™- A53,1.8GHz |
| GPU | Adreno™ 610 GPU |
| WIFI | 2.4G/5G |
| BT | BT5.0 (Support OBD) |
| Video decoding | 4K @30fps (H.264, HEVC, VP8) |
| Carplay | Wireless (Not support wired) |
| Android Auto | Wireless and Wired |
| Hicar | Wireless and Wired |
| Play Store | Support |
| Youtube | Support |
| GPS | GPS/GLONASS/BDS |
| Network | LTE 4G |
| Hardware Configuration | |
| SIM Card Slot : | Yes |
| Navi Sound | Need add small speakers |
| Microphone: | Use original car |
| AV IN: | Support |
| HD-MI Output: | Support |
| Coaxial Output | Support |
| Camera: | Rear Camera (AHD support 720/1080P) |
| USB interface | USB1/USB2 work |
| Radio station | Optional |
| Use Operation: | Mouse/TouchScreen/TouchPad (Support for Adding Capacitive Touch Screen) |
| Special Function | |
| MCU and APP Update: | Internet updates |
| Cold start Time: | 40 seconds |
| Hot Start: | 6 seconds |
| Sleep: | Support |
| Sleep memory | Remember Last APP in parking |
| Installation Method | Plug and Play |
| Switching Method | |
| Switch Mode: | Use the steering wheel MODE button to cycle through |
| Switch Mode1: | In radio or other screen select AUX automatically switch android |
| Switch Mode2: | Use original car radio or other screen: Long press the off phone button for 3 seconds to switch Android. |
| Switch Mode3: | Use panel media button to cycle through Switch |
| Switch Mode4: | Use original car voice button to call open AUX, automatically switch |
| Switch Mode5: | Use the meter to select AUX to enter automatically |
| Body Multimedia Control | |
| Steering Wheel: | Support up and down song,Hung up,Answer |
| FSDU | Front Maps and Rear video |
| Forced Reset | MODE (Long press 8 seconds) |
| Original Car BT in Android: | Caller ID 10 seconds to automatically return to Android current APP |
| A/C DISP | Support on the Android interface display |
Functions:
Support download Apps from play store such as YouTube, NetFlix
Support display dual windows
APPs included: YouTube/NetFlix Spotify/Google map etc.
Forced Reset: MODE (Long press 8 seconds)
Hot Start: 6 seconds
SIM Card Slot : Support
AV IN: Support
Radio Module: Optional
CPU: Qualcomm QCM6125 (Quad-core ARM Cortex™-A73,2.0GHz + Quad-core ARM Cortex™- A53,1.8GHz)
GPU: Adreno™ 610 GPU
Microphone: Use original car
GPS: GPS/GLONASS/BDS
Questions and Answer:
Does this android interface support wireless carplay and android auto?
Yes, this android carplay interface support wireless carplay and wireless android auto. But it not support wired carplay, only support wireless carplay.
Does this android interface support YouTube Netflix Waze Google map and Waze?
Yes, support.
Does this android interface can support my car?
Please tell us your car in which year and which model? It will be better if you can send us some pictures of your original car radio menu and center screen for confirm.
Will this android interface damage the function of my original car?
Will not damage. All factory features will keep. After install our android carplay interface, your car will have two systems, all original car functions will keep in original car system. And the installation is easy. All cables are plug and play!


