Lsailt Android Multimedia Video Interface for 2013-2021 Lexus GX 460 GX460
| Android Configuration | |
| Resolution | 800X480/1280X480 |
| Display | LVDS Digital(Latest chip) |
| System | Android OS13 |
| RAM: | 8GB |
| EMMC | 128GB |
| CPU Model | CPU:Qualcomm’s® QCM6125 Quad-core ARM Cortex™-A73, |
| GPU | Adreno™ 610 GPU |
| WIFI | 2.4Ghz / 5Ghz |
| BT | BT5.0 (Support OBD) |
| Video decoding | 4K @30fps (H.264, HEVC, VP8) |
| Carplay | Wireless (Not support wired) |
| Android Auto | Wireless and Wired |
| Hicar | Wireless and Wired |
| Play Store | Support |
| Youtube | Support |
| GPS | GPS/GLONASS/BDS |
| Network | LTE 4G |
| Hardware Configuration | |
| SIM Card : | Support |
| Navi Sound | Need add small speakers |
| Microphone: | Use original car |
| AV IN: | Support |
| HDMI Output: | Support |
| Coaxial Output | Support |
| Camera: | Rear Camera (AHD support 720/1080P) |
| USB Port | USB1/USB2 work |
| Radio station | Optional |
| Use Operation: | Mouse/Touch Screen/TouchPad (Support for Adding Capacitive Touch Screen) |
| Special Function | |
| MCU and APP Update: | Internet updates |
| Cold start Time: | 40 seconds |
| Hot Start: | 6 seconds |
| Sleep: | Support |
| Sleep memory | Remember Last APP in parking |
| Installation Method | Plug and Play |
| Switching Method | |
| Switch Mode: | Use the steering wheel MODE button to cycle through |
| Switch Mode1: | In radio or other screen select AUX automatically switch android |
| Switch Mode2: | Use original car radio or other screen: Long press the off phone button for 3 seconds to switch Android. |
| Switch Mode3: | Use panel media button to cycle through Switch |
| Switch Mode4: | Use original car voice button to call open AUX, automatically switch |
| Switch Mode5: | Use the meter to select AUX to enter automatically |
| Body Multimedia Control | |
| Steering Wheel Control | Support up and down song,Hung up,Answer |
| FSDU | Front Maps and Rear video |
| Forced Reset | MODE (Long press 8 seconds) |
| Original Car BT in Android: | Caller ID 10 seconds to automatically return to Android current APP |
| A/C Display | Support on the Android interface display |
Functions:
Built-in wireless CarPlay and wireless/wired Android Auto
Display: LVDS Digital
Support download Apps from play store such as YouTube, NetFlix
BT: BT5.0 support OBD
Support A/C temperature information display on screen.
HDMI OUT: Support (Also support front screen maps and rear screen video)
Play Store / YouTube: Yes
Split-screen: Support
Navi Sound: Need add small speaker
Microphone: Use original car
Questions and Answer:
Does this android interface support YouTube Netflix Waze Google map and Waze?
Yes, support.
Is this device compatible with my original camera and 360 camera?
It can compatible with original car rear camera and 360 camera. And also have video inputs for add reverse camera,and 360 panorama cameras.
Will this android interface damage the function of my original car?
Will not damage. All factory features will keep. After install our android carplay interface, your car will have two systems, all original car functions will keep in original car system. And the installation is easy. All cables are plug and play!





