30C Fast Charge And 40C Discharge Rate 10Ah NCM Battery For Mild-hybrid vehicle
Basic specification
| Nominal Capacity | 10Ah, 0.5C discharging(25±2℃) |
| Typical Capacity | 10Ah, 0.5C discharging(25±2℃) |
| Nominal Voltage | 3.65V |
| Charge Ending Voltage | 4.1V |
| Discharge Ending Voltage | 2.8V |
| Standard Charging Method | 25±2℃, 1C constant current charge to 4.1V, then constant voltage 4.1V charge till charged current declines to ≤ 1C |
| Max. Constant Charging Current | 20C (15℃~45℃) |
| Max. Pulse Charging Current | 30C (15℃~45℃)≤10S |
| Standard Discharging Current | 25±2℃, 1C constant current discharge to 2.8V |
| Max. Pulse Discharging Current | 40C |
| Max constant discharging current | 35C |
| Operating environment | Charging:-10℃~55℃, max.90%RH ;Discharging: -20℃~55℃, max.90%RH |
| Impedance | ≤1.5mΩ |
| Cell Weight | 315g |
Test performance
Charge and discharge power performance

2. Charge performance

3.Discharge performance
