SD-EV-72V300Ah
Certification :
UN38.3, ROHS,MSDS,UL
Place of Origin :
China
MOQ :
10pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T or L/ C
Supply Ability :
50pcs/Week
Delivery Time :
25-30 days
Packaging Details :
PVC case with inner ,carton box outside
Voltage Range :
60-84V
Battery System Whole Energy :
21.6Kwh
Battery System Energy :
300Ah
Battery material :
NMC Pouch Cell
size :
Battery Dimension :900*400*H400mm
Battery system Max. charging current :
<300A
Battery system Max. Instance discharging current :
900A
Battery system standard discharging current :
300A
Description
72V300AH UL NMC Pouch Cell Special Vehicle Battery With Fast Charge For Electric Farm Tractor
Battery Pack
Project Parameter
Voltage Range 60V---84V(72V Rated )
Battery System Whole Energy (KWH) (KWh)23±2℃,1/3C Rated :21.6kWh
Battery System Whole Capacity(Ah) (Ah)23±2℃,1/3C Rated :300 Ah
Battery system Working Temperature (℃) Discharge-20~55℃,Charge -10~55℃
Battery system Surrounding environment relative humidity 5%~95%
Battery system storage Temperature
-20~25℃(6 Month,50%SOC)
-20~45℃(4 Month,50%SOC)
-20~60℃(≤3 Month,50%SOC)
Battery system Max. charging current <300A
Battery system Max. Instance discharging current (10s) 900A
Battery system standard discharging current 300A
Battery system instant discharging current (Max.) (30s) 750A
IP Class IP66
Cycle Life 2500(80%DOD,0.5C charge/1Cdischarge)at 25℃
Cooling system Air Cool
Battery Module
No. Parameter
Cell Type SEPNI-8688190(17.5AH)
Parallel/Series 4P1S
Module Dimension(H*W*T) 245× 97× 45.5(mm)
Module Rated Capacity 70Ah
Module Rated Voltage 3.6V