96V240Ah
Battery type :
Lifepo4 prismatic battery
Configuration :
12P 30S
dimension :
L1280*W650*H340 mm
Whole power energy :
23.04Kwh
battery cells model :
3.2V20Ah
application :
electric vehilces , electric cars ,electric cleaning cars
Description
Lighter Weight Elecctric Cleaning car Lithium Polymer Battery Pack 96 Voltage With Case
specification:
voltage/Capacity :96V/240Ah
Voltage Working Range: 75V---109.5V
Total energy :23KWh
Configuration :12P 30S
Charge Max continuous current :≤120A
Discharge Max Instantaneous Current :≤300A 30S
Continuous Current :≤120A 60min
Working Temp. Range Discharge: -20℃~60℃
Charge: 0℃~45℃
Storage Temperature -20~25℃ (3-6months, 50%SOC)
-20~45℃(1-3months, 50%SOC)
-20~60℃ (within 1 month, 50%SOC)
Relative Humidity 5%~95%
Charge retention ≥95% 28days, 25℃, SOC50%
Resistance ≥20MΩ
Total weight ≤320kg
Cooling Method Natural cooling
Advantages:
1) Customization and global after-sales service can be provided for free.
2) Ensure the consistency and the extension of battery pack.
3) Stable discharge performance, good rate performance.
4) High safety level: no explosion, no fire, no leakage.
5) Accredited with ROHS, without any hazardous and noxious substances.
6) Small in volume and light in weight
7) No memory effect: always ready for charge and use, with no need to charge after a full discharge.
8) Wide temperature range: Available for use when the temperature ranges from -20 to 45℃.