AR400, AR450, AR500, AR550 and AR600 Wear Resistant Steel Plate
| item | Hot rolled Wear Steel Plate |
| Standard | AiSi, ASTM, bs, DIN, GB, JIS |
| Grade | NM400/AR400 NM500/AR500/NM550/AR550/NM600/AR600 |
| Place of Origin | China |
| Province | Shandong |
| Model Number | 1500/2000/2200x3000/6000mm |
| Type | wear steel plate |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | heat treatment |
| Application | structural plate |
| Special Use | Wear Resistant Steel Plate |
| Width | 1000-6000 |
| Length | 2000-12000mm |
| Tolerance | ±1% |
| Type | Hot Rolled Wear Steel Plate |
| Product Name | Hot Rolled Wear Steel NM500 NM500NM600 Wearing Resistant Steel Plate |
| Shape | wear steel plate |
| size | 1250/1500/2000/2500*3000/6000mm |

