Sony RCU/RCP to fiber system (JM-EFP-S19) Power supply
Sony RCU/RCP to fiber system (JM-EFP-S19) Features:
Easily pass the Pathological test(extremely harsh environments)
Uncompressed lossless transmission without delay;
Support Sony RCU/RCP RM-B150, RM-B170, RM-B750,
Mic level input (with mute function) and amp functions (volume adjustment)
Wet Tally output
Wide temperature range, low power consumption
V-mount battery optional
LC fiber with CONEC – Water-resistant RJ45 IP-67 connector for protection.
Application:
Remote OB Van/Truck Video Feeds
Broadcast Studio Camera Feeds
SD Routing (Requires Optical Matrix Switch)
Long-Haul Signal Transport
Lecture Hall Projector Connectivity
Medical / Surgical Room Broadcast
D-SNG and News
Sports and OB
College campus
Concert (I-Mag)
Digital cinema
Tele-Medicine
3-D Acquisition
Specifications:
General index
| Work Temp | -25°C to 55°C |
| Storage Temp | -40°C to 85°C |
| humidity | 0 ~ 95% (non-condensing) |
| Camera Optic Adaptor | |
| Input power | DC 12~19V |
| Power consumption | <10W |
| Net weight | 1kg |
| Appearance size | V-Type the size is 160mm*100mm*44mm |
| Optic Base Station | |
| Input power | AC90~240V |
| Power consumption | <10W |
| Net weight | 3kg |
| Appearance size | 19” 1U standard rack mount |
Optical:
| Wavelength | 1310nm / 1550nm / CWDM |
| Output Power | -6~-1dBm |
| Rx sensitivity | <-18dBm |
| Transmission Distance | SM fiber 10+km , MM fiber 300m |
| Optical connector | Dul LC withCONEC – Water-resistant RJ45 IP-67 connector |
SDI input/output:
| Signal format | SMPTE 424M, SMPTE 292M, SMPTE 259M |
| Data rate | 270Mbit/s - 1.48Gbit/s - 3Gbit/s |
| Cable Equalization | Automatic cable EQ (Belden 1694A cable) 250m @ 270Mbit/s, 140m @ 1.5Gbit/s, 80m @ 3Gbit/s |
| SDI interface | BNC 75 Ohm |
| SDI Channel | 1CH (camera side to base side),1CH(base side to camera side) |
Intercom:
| Camera Optic Adaptor | |
| Interface | 5pin XLR(Female) |
| Microphone | Mic inputs with mute and pre-amps |
| Headphone | with volume up or down |
| Optic Base Station | |
| Interface | Input:3pin XLR Female , Output: 3pin XLR Male
| Audio | Party line |
Tally:
| Interface | 3pin mini XLR |
| Interface | DB9(Male) |
Remote:
| Interface | Sony 8Pin |