New arrival industrial inkjet printer designed for online date, numbers, wire, plastic bag, bottle, box, and paper batch code printing applications.
| Product Model | D1 type, D2 type |
|---|---|
| Screen Type | 7-inch color touch screen |
| Printing Height | D1: 12.7mm; D2: 25.4mm |
| Communication Interface | Sensor, synchronization package, USB |
| Printing Speed | Maximum 75 m/min |
| Power Supply | 100-240 VAC 50/60 Hz |
| Text Support | Chinese, English, Numbers |
|---|---|
| Barcode Types | EAN8, UPCA, INT25, UPCE, CODE39EAN13, CODE128, QRCODE, PDF417, DATAMATRIX |
| Date Format | Templates or custom type |
| Transfer Belts | Included |
|---|---|
| Transfer Belts Size | 1500(L) * 250(W) * 750mm(H) |
| Belt Width | 193mm |
| Belt Whole Length | 3m |
| Speed Adjustable | Yes |
| Belt Speed | 0-28m/min |
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained numerous software copyright and patent certificates. Based on profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series cutting machines combine the essence of Chinese and foreign technologies, closely integrating world's advanced technology with Chinese manufacturing advantages.
Our design philosophy follows "good at core, simple in shape" principle. After developing the first continuous drum cutter in central China, we successively created sample cutters for the luggage industry and continuous cutting garment sample cutters.
"The competition of enterprises is the competition of talents." GEMEI firmly grasps the trend of world manufacturing industry transferring to central regions, maintaining a research and development team composed of doctors, senior engineers, and other high-quality professionals. We insist that "innovation" is the eternal driving force behind GEMEI's development.