| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
|---|---|
| Product Models | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
| Printing Speed | Two-way high speed 120 m²/h |
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD software, special format customization available |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Nozzle Type | EP20L |
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
| Paper Loading | Front heightening device supports paper roll with diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters without deviation |
| Paper Handling | Unattended automatic paper receiving and feeding |
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Control Panel | Press key operation, simple, convenient, durable |
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
| Output Center | Manual or automatic printing, optional ink-saving mode, online printing support |
| File Format | HP-GL |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
| Working Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number of software copyright and patent certificates. Based on the profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series of cutting machine combines the essence of Chinese and foreign technologies, closely combines the advantages of the world's advanced technology and Chinese manufacturing industry, adopts a novel design different from the domestic traditional cutting machine, and fully experiences the design principle of "good at core, simple in shape".
After the first continuous drum cutter came into being in the middle part of China, we successively developed the sample cutter for the luggage industry and continuous cutting garment sample cutter.
"The competition of enterprises is the competition of talents." GEMEI firmly grasps the trend that the world manufacturing industry is transferring to the middle part of the world, and has established a research and development team composed of doctors and senior engineers and other high-quality talents, and insists that "innovation" is the eternal power of the development of GEMEI.