13500BTU 48V DC battery powered 4000W air conditioner for outdoor telecom battery cabinet
Product Characteristic
The DC Cabinet Air Conditioner is a high-efficiency, purely DC-powered split air conditioner for Telecom networks. The solution eliminates the need for an inverter and has capabilities far beyond those of conventional comfort cooling systems.Which supply is 48VDC, mainly used for industry field cabient climate control. using environmental friendly refrigerant R134A, close loop cooling protects equipment from ambient environment, with adjustable indoor temperature set point from 20-40 degree ventiation not recommend any more since the system highest efficiency. Adaptable for T3 condition which up to 55 degree tropic area.
Product Features
Brand Name
Cynrin
Model number
CCA040ED
Product name
4000W DC Cabinet Air Conditioner
Product Type
DC Air Conditioner
Power supply
48VDC
Cooling capacity(W)
4000
Heating capacity(W)
4000
Power consumption(W)
105
Range of working temperature(℃)
Running current (A)
Cooling : 2.2
Heating :7.0
Starting current (A)
Soft start-up
Dimension (mm)
550*300*1350mm