ASME B16.5
Keyword :
Steel,A105,NPT Threaded Blind Flange,weld neck flange ansi 150 rf,Titanium
Port :
Shanghai Port
Product Name :
Flange
Application :
Gas, Petroleum, auto parts, Concrete Pump, Water
Type :
blind,weld neck flange,threaded,Pipe Flange,socket welding
Pressure :
Class150,150#-2500#,5K-30K
Description
Weld neck flange, RFFE, BE, 6", S-105, CL600, ASME-B16.5, ASTM A182 Gr.F 44 (UNS 531254)
A182 F5 Material Specification
Specification Chart ASTM A182 F5 Flanges
UNI Standard 6 Bar/ 10 Bar/ 16 Bar/ 25 Bar/ 40 Bar
Supporting Material Gasket/ Ring Joint/ Flange Bolts
EN Standard 6Bar/ 10Bar/ 16Bar/ 25Bar/ 40Bar
Manufacturer Types Slip On/ Threaded/ Reducing/ Weld Neck/ Socket Weld/ Blind/ Lap Joint
Other Standard B16.47 Series A & B/ B16.48, BS4504/ GOST
Production Technique Forged/ Heat treated and machined
Manufacturer of Forged/ Threaded/ Screwed / Plate
Methods Forging
Casting
Rolling
Cutting
DIN Standard PN6/ PN10/ PN16/ PN25/ PN40/ PN64
Available Size NPS 1⁄₂" To 16” Manufacturer In India
List Of Schedule SCH 5S, SCH 10, SCH 40, SCH 80, SCH 120, SCH 160, SCH 180.
JIS Standard 5K/ 10K/ 16K 20K/ 30K/ 40K/ 63K
Manufacturer Pressure Class Class 150 (lb) up to 24"
Class 300 (lb) up to 20"
Class 600 (lb) up to 20"
Class 900 (lb) up to 16"
Class 1500 (lb) up to 10"
Class 2500 (lb) up to 8"
Face Type Raised Face
Flat Face
Ring Type Joint
Most common types Weld Neck Ring Flanges (WNRF)
Blind Ring Flanges (BLRF)
Threaded Ring Flanges
Lap Joint Ring Flanges (LJRF)
Slip-On Ring Flanges (SORF)
Socket Weld Ring Flanges (SWRF)
Ring Type Joint Flanges (RTJF)
Test Certificates EN 10204/3.1B
Raw Materials Certificate
100% Radiography Test Report
Third Party Inspection Report, etc
ASTM A182 F44 Stainless Bars Equivalent Grades
STANDARD UNS WERKSTOFF NR.
ASTM A182 F44 S31254 1.4547
UNS S31254 Stainless Steel Round Bars Chemical Composition
C MN P S SI CR NI MO CU
.02 1. Max .03 Max .01 Max .80 Max 19.5 – 20.5 17.5 – 18.5 6 – 6.5 .5 – 1.
Stainless 254SMO WERKSTOFF NR. 1.4547 Rods Mechanical Properties
Tensile Strength (ksi) min Elongation (% in 50mm) min Yield Strength 0.2% Proof (ksi) min Hardness
ASTM A182 F44 Packing Shipment
ASTM A182 F44 Flange Exported Countries
ASTM A182 F44 Flanges Supplying in States and Cities
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: How long is your delivery time?
Q: Do you provide samples ? is it free or extra ?
A: Yes, we could offer the sample for free charge but do not pay the cost of freight.
Q: What is your terms of payment ?
If you have another question, pls feel free to contact us as below:
WN Flange, RFFE, BE, 6
WN Flange, RFFE, BE, 6
Send your message to this supplier
Send Now
WN Flange, RFFE, BE, 6", SCH40, CL600, ASME-B16.5, ASTM A182 Gr.F 44 (UNS 531254)