YT010-5000 Multi-functional Geotextile Universal Tensile Strength Testing Machine
Standards:
GB/T 15788-1995 "Geotextile Tensile Test Method Wide Strip Method"
GB/T 16989-1997 "Geotextile joint/joint wide strip tensile test method"
GB/T 14800-93 "Geotextile Burst Strength Test Method"
GB/T 13763-92 "Tear strength test method of geotextile trapezoid method
JTJ E 50-2006 "Highway Geosynthetics Test Regulations"
SL/T 235-1999 "Geosynthetics Test Regulations"
Tensile Strength - ISO 10319 / ASTM D 4595
Elongation at Break - ISO 10319 / ASTM D4595
CBR Bursting Resistance - ISO 12236
Puncture Resistance - ASTM D 6241
Instrument features:
8, The instrument can wireless wifi communication, ipad.
Technical parameter:
1. Range: 50000N
2. Test method: principle of constant velocity elongation (CRE)
3. Force measurement range: 1%-100% of full scale
4. Force measurement accuracy: ≤±0.2%F•S
5. Effective collection frequency: 1000 times/second
6. Resolution of force value: 1/100000
7. Displacement speed: 0.001-500mm/min, digital speed regulation, error ≤±1%
8. Displacement resolution: 0.001mm
9. Sample clamping: manual clamping, pneumatic clamping
10. The maximum stroke of the instrument beam: 1100mm (excluding clamps)
11. Gantry width: 400mm
12. Power supply: AC220V±10% 50Hz 500W
13. Dimensions: 820×630×1800mm
Geotextile Testing Machine Series
YT010 Multifunctional Electronic Geotextile Strength Testing Machine
YT020 Geotextile Vertical Water Permeability Tester
YT022 Geomembrane Hydrostatic Pressure Tester
YT030 Geotextile Effective Opening Size Tester
YT040 Geotextile Dynamic Perforation Tester
YT050 Geosynthetic Wear Resistance Tester
YT060 Geotextile Thickness Gauge
YT010-5000 Geotextile Universal Tensile Strength Tester GBT 14800 GBT 15788
FAQ 1. Are you a factory or trading company?
We are a factory.
FAQ 2. Can you supply OEM?
OEM is available.
FAQ 3. What's the MOQ ?
(1). MOQ is 1 piece. The disposable supplies order usually at least 1 box.
FAQ 4. How about the order processing and lead time?
FAQ 5. What quality will be ensured?
100% new and quality inspection before delivery from factory.