LGJ-10FD/20FD/30FD/50FD Commercial Coffee Food Vacuum Freeze Dryer Fruits Freeze Drying Equipment
Normal type LGJ-10FD
Freeze-dried area 0.2M2
Number of plate 2
Plates space 70mm
Loadable material 2L
Cold trap temperature -50—+70 electric heating
Water for cold trap 3-5KG/24Hr
Voltage AC220V/50Hz
Dimension 750*800*1300
LG-03 LG-06 Competitive Price Vacuum Freeze Dryer Lyophilizer Machine For Food Meat
Technical datas:
Model LG-03
Freeze-drying area 0.4m2
Condenser temperature ≤-45℃ (no load)
Water capture capacity ≥4Kg/24h
Evacuation rate 2L/S
Limit vacuum ≤10Pa (no load)
Number of shelves 4+1
Shelf size 540*200mm
Spacer spacing 40mm
Fresh material handling capacity 4-5L (liquid)
Power supply AC220V, 50Hz
Power 2kW
Dimensions 510x700x670mm
Weight: about 80Kg
LG-03 Freeze-drying machine features:
1. Humanized design, plug and play, beautiful appearance, compact structure, high cost performance.
10. One key fast defrosting technology, safe and efficient.
Other models available:
LGJ-10FD/20FD/30FD/50FD Fruits Food Vacuum Freeze Dryer Drying Equipment
Main technical datas:
Freeze-dried area 0.3M2 0.4M2 0.5M2 1.04M2 2.25M2
Number of plate 3+1 4+1 4+1 6+1 5+1
Plates space 70mm 70mm 70mm 70mm 70mm
Plate size 270*400*15 300*340*15 360*480*15 360*480*15 500*900*15
Plate temperature -50℃ to 70℃ -50℃ to 70℃ -50℃ to 70℃ -50℃ to 70℃ 50℃ to 70℃
Cold trap temperature ≤-75℃ ≤-75℃ ≤-75℃ ≤-75℃ ≤-75℃