Cooper Nicekl Alloy Pipe For Heat Exchanger ASME SB111-(90CU10NI)C70600,Annealed
C70600 Copper Nickel Applications •Desalination
•Underwater tubing
•Exchangers
•Marine hardware
Contact me today to inquire as to assist you in your copper nickel 90/10 needs!
List of standard C70600 sizes
Round Bar: ¼” Dia. thru 10”
Sheet: .065”, .125”
Plate: 3/16” thick thru 3”
Tube: Condenser tube
Pipe: ¼” Standard (SCH 40) thru 10”
¼” Extra Heavy (SCH 80) thru 4”
½” Class 200 Mil-T-16420 K thru 10”