JQM-16RP030
Certification :
CE,ROHS, UL
Place of Origin :
China
MOQ :
50pcs
Price :
USD7-usd15/pc (Negotiable)
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union,PAYPAL
Supply Ability :
10000PCS/Month
Delivery Time :
as confirmed
Packaging Details :
suite for export
Product Name :
DC Gear Motor
Model :
JQM-16RP030
Voltage :
3-12V
Speed :
3~3750rpm
Torque :
0.05~2.3kgf.cm
Construction :
Permanent Magnet
Protect Feature :
Totally Enclosed
Application :
Home Appliance, Robotic, Electric Bicycle
Description
JQM-16RP030 16mm 3V 6V 12V DC Brush Planetary Gear Motor For Air Conditioner
Driving Motor Data:
Motor model Rated Volt. No load Load Stall
Current Speed Current Speed Torque power Torque Current
V mA r/min mA r/min gf.cm W gf.cm mA
JQM-0300038000 3 ≤55 8000 240 6500 4 0.26 16 960
MQM-03000610500 6 ≤35 10500 140 8500 5 0.43 20 560
Technical Data of Gearbox:
Number of Stage 1 2 3 4 5
Length of Gearbox "L" mm 15.8 15.8 19.4 23 26.6
Rated Torque Kgf.cm (for reference only) 0.05 0.1 0.4 1 2.3
Breaking torque Kgf.cm 2.1 3.15 4.2 5.25 6.3
Gearbox efficiency 90% 81% 73% 65% 59%
Gear Motor Mechanical Size:
What a Model Number Tells You?
So here we can learn that it is a 37mm Round Spur gear motor, 12V driving motor #555, no load input speed 6000rpm and reduction ratio 100:1. Hey, what about output speed? You need to do a little calculation. Input speed 6000rpm ÷ reduction ratio 100 = 60rpm
Gear Motor Electric Data:
Model Number Rated Volt. No Load At Max Efficiency Stall
Speed Current Speed Current Torque Power Current Torque
rpm mA rpm mA Kgf.cm W mA Kgf.cm
JQM-16RP0300068500-64K 6V 132 70 100 100 0.1 0.10 150 0.38
JQM-16RP0300068000-2418K 6V 3 55 1.8 110 2.3 0.04 190 6.4
JQM-16RP03000912000-22.6K 9V 530 100 290 160 0.1 0.30 230 0.2
JQM-16RP03001213500-22.6K 12V 597 100 364 150 0.1 0.37 230 0.3
JQM-16RP03001214000-256K 12V 55 80 41 120 0.61 0.26 300 2.6
JQM-16RP03001218000-1444K 12V 12 150 7 250 4 0.29 415 13.6
Remark: 1 Kgf.cm≈0.098 N.m≈14 oz.in 1 mm≈0.039 in
Professional Factory:
Certificate Photos :
Packing:
Transportation:
Motor Application Fields:
FAQ:
Q:How long is the lead time of orders?
A:Lead time : 4 weeks after receive the deposit
Q:What is your trade Assurance?
A:100% product quality protection.
100% product on time shipment protection.
100% payment protection for your covered amount.
Q: What’s Moq?
A: 5PCS. Small Order Welcome.
Q:Do You Make Customized Product?
A:Yes,We Accpet IT.
Q:About After Sale Serive?
A: After Sales Services 24/7.
Q: What should I do if I'm not satisfied with your product?
A: If there are defects in its quality, we can exchange a good one for you.
Generally, this problem is rare.
Q:What is the payment term?
A:T/T and Paypal is used more,please contact us for details
Q:What is the quality level of your product?
A:We produce good quality, refuse to produce low quality.
Our motor products contain range:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Junqi
Model Number :
JQM-16RP030
Certification :
CE,ROHS, UL
Place of Origin :
China
MOQ :
50pcs
Price :
USD7-usd15/pc (Negotiable)
Contact Supplier