JQ60STH86-2008AF
Certification :
RoHS,CE
Place of Origin :
China
MOQ :
5pcs ( sample available)
Price :
USD20-USD40/PC
Payment Terms :
T/T, , Western Union, Paypal
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
depend on the order quantity /Negotiable
Packaging Details :
Suite for export
Name :
60mm Stepper Motor
Model No. :
JQ60STH86-2008AF
Type :
Hybrid
Nema :
24
Step Angle :
1.8 degree
Size :
60mm
Current/Phase :
2.8A
Holding Torque :
3.0N.m
Length :
88mm
Weight :
1.4kg
Description
Description of the motor 60STH86:
1. High Performance: Our JQ60STH86-2008AF/1.8 degree 60mm 2phase Square hybrid stepper motor NEMA24 is designed for optimal performance, with a powerful motor and precision engineering to provide smooth and consistent motion. It is ideal for various industrial and automation applications.
General Specification:
Item Specification
Step Angle 1.8°
Step Angle Accuracy ±5%(full step, no load)
Radial Play 0.02mm@450g
Axial Play 0.08mm@450g
Max.Radial Force 75N( 20mm from the flange)
Max.Axial Force 15N
Dielectric Strength 600VAC/1S
Insulation Resistance 100MΩ,500VDC
Ambient Temperature -20℃~+50℃