Zero Emission Tech2-head A3 30CM UV 3D DTF Printer 3D XP600/1600-U1/3200-U1 2-head UV DTF Printer
Product optional
1~6 head 30CM printer
1~6 head 60CM printer
Print head optional
XP600
1600-U1
3200-U1
I3200HD-U1
Color Mode
K C M Y+ W+ Varnish
Ink Type
UV DTF Ink
Printing Width
600mm
Material Type
UV DTF A &B film, gold film, silver film
Curing System
UV LED lamp (air-cooled)
File Format
TIF (CMYK)
RIP Software
Maintop 6.1 (UV Version)/Photoprint Maintop 6.1 (UV Version)
Power Consumption
350w
Input Voltage
AC220V+10%.50/60±1Hz,AC110V (optional)
Working Condition
Temperature:20-28°C,Humidity: 45-65%