Belong sensor solution -Stainless steel Float Switch BLMF-180SI
| Fitting | Material | Stem Length | Float OD | Electrical parameters | Level Control Point |
| M10*1.5 Horizontal | SUS304 | 180mm | 28mm | 70W, 300Vdc, 0.7A | NO,NC,Float Reversible |
| BLMF-180SI Product characteristics | |||||||
| Dimension | |||||||
| Vertical (Upwards,downwards) | SUS304 (SUS316L) | 180mm | 28mm | M10 | 370mm (Can be customized) | without (Can be customized) | |
| Key Electrical Parameters | |||||||
| NO | 10W | 100 Vdc | 0.5 A | -10~80°C | RoHS, REACH, | Normally Open | Standard |
| 70W | 300 Vdc | 0.7A | FDA | Normally Close | |||
| SPDT | 5W | 175Vdc | 0.25A | Float Reversible Multiple | Can be chosen or Customized | ||