QY1500S-VC7215
Delivery Time :
3 days-4 weeks
High Efficiency :
>90% conversion efficiency, power factor>0.95, efficient environmental protection.
1. General Information
AC/DC 72V15A intelligent charger, 120&220Vac rated input voltage, 100-240Vac input voltage range, 88.2V/15A output, 1330W max output power.
2. Specification
Max Output Power Input Voltage Output Voltage Output Current
1330W 100~240Vac 87.9~88.5Vdc 13A~15A
Rated Input Voltage 120/220 Vac
Input Voltage Range 100~240 Vac
Input Frequency Range 47~63 Hz
Max Input Current ≤6 A Rated load, and min input voltage
Input Power Factor >0.95 Rated load
Item Technical Standard Unit Note
Output Output Voltage 88.2V Vdc
Output Current Range 88.2V 13 ~ 15 A
Voltage Precision 88.2V ±0.3 Vdc
Output Ripple and Noise 88.2V ≤(Vo X 0.5%)Vp-p mV
Power-on Output Delay 88.2V ≤5 S
Output
Rise Time
88.2V ≤100 mS
On/Off Overshoot Amplitude 88.2V ≤(Vo X 5%)Vp-p V Rise to 90%Vo from 10%Vo, rated load
Recovery Time ≤200 uS
Overall Efficiency >90 %
Rated Vin=120/220Vac,
Rated output current=15A
Output Power Off Hold Time ≥20 mS
TEMPCO ±3 mV/℃ Negative temperature coefficient compensation
Output OVP ≤(rated Vo) x110% V
Output CLP
Output SCP Io= 0A A Auto recovery
Input OVP >265 Vac Auto recovery
Input Overvoltage Recovery <260 Vac
Input UVP <85 Vac Auto recovery
Input Undervoltage Recovery >90 Vac
Standby ON OFF OFF
Less than 50% charged Slow Flash(1/S) OFF OFF
50%-75% charged OFF Slow Flash(1/S) OFF
75%-100% charged
Slow Flash(1/S)
100% fully charged OFF OFF ON
VISO In-Out 2500Vac/5mA/1min No flashover or breakdown (Remove lightning protection devices in testing.)
In-GND 2500Vac/5mA/1min
RISO
In-Out ≥100MΩ@500Vdc Remove lightning protection devices in testing.
In-GND ≥100MΩ@500Vdc
Out-GND ≥100MΩ@500Vdc
LC
In-GND
≤3.5mA Vin=264Vac/50Hz
RG -- ≤0.1Ω
Operation Temp -25~+45
RH 5~90 % Non-condensing
Pressure 70~106 kPa
MTBF ≥200000 h Bellcore TR-332(Ta=25°C)
Working vibration
Frequency: 5-9Hz, 9-200Hz
Amplitude: 1.5mm
Shell material: Aluminum Alloy
Outline dimension: L*W*H=281*177.5*83mm
DC wire: 1.6m length
Output connector: 175A red Anderson connector or equivalent
Net Weight: 3.5Kg
6.Charging Curve
QY1500S-VC7215 AC/DC 72V15A 1330W intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine
Lithium battery charging curve
Lead-acid battery charging curve
7. Application
QY1500S-VC7215 AC/DC 72V15A 1330W intelligent battery charger for cleaning & sweeping machineQY1500S-VC7215 AC/DC 72V15A 1330W intelligent battery charger for cleaning & sweeping machineQY1500S-VC7215 AC/DC 72V15A 1330W intelligent battery charger for cleaning & sweeping machine
Send your message to this supplier
Send Now
Model Number :
QY1500S-VC7215
Contact Supplier