GE70-KRRB
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1000 PCS/MON
Delivery Time :
3-15 DAYS
Packaging Details :
Single Box , Industrial Packing
Seal :
2F - Standard Seal for Y-bearings
Seal Type :
Contact Seal
Description
Main Dimensions & Performance Data
d 70 mm Bore diameter
DSP 125 mm Outside diameter
B 48.5 mm Width
B1 66 mm Locking collar total width
nG Grease 6,300 1/min Limiting speed for grease lubrication
Cr 66,000 N Basic dynamic load rating, radial
C0r 44,000 N Basic static load rating, radial
Cur 2,300 N Fatigue load limit, radial
≈m 2.08 kg Weight
INA (SCHAEFFLER) GE70-KRR-B Ball Insert Bearing - Round Bore, 70 mm ID, 125 mm OD, 66 mm Width, Eccentric Collar Locking
Dimensions
C 28 mm Width, outer ring
C2 32 mm Sealing total width
S 21.5 mm Distance raceway
d1 85.2 mm Rib diameter inner ring
D1 109 mm Outside diameter seal
Ca 8.9 mm Distance to lubrication hole
d3 96 mm Outside diameter locking collar/locknut
W 6 mm Width of flats
Additional information
f0 14.4 Calculation factor
Product Picture
INA (SCHAEFFLER) GE70-KRR-B Ball Insert Bearing - Round Bore, 70 mm ID, 125 mm OD, 66 mm Width, Eccentric Collar LockingINA (SCHAEFFLER) GE70-KRR-B Ball Insert Bearing - Round Bore, 70 mm ID, 125 mm OD, 66 mm Width, Eccentric Collar LockingINA (SCHAEFFLER) GE70-KRR-B Ball Insert Bearing - Round Bore, 70 mm ID, 125 mm OD, 66 mm Width, Eccentric Collar Locking
Packing , Payment , Delievry and Stock
Packaging
1)Commercial Bearings packaging: 1pc/plastic bag + color box + carton + pallet
2)Industrial Bearings packaging a)plastic tube + carton + pallet
b). plastic bag +kraft paper + carton + pallet
3)According to the requirement of customers'
Payment
1) T/T:30% deposit, 70% should be paid before shipment.
2) L/C at sight. (high bank charge, not suggest, but acceptable )
3) 100% Western Union in advance. (especially for air shipment or small amount)
Delivery
1) Less than 45 KGS, we will send by express. ( Door to Door, Convenient )
2) Between 45 - 200 KGS, we will send by air transport. ( Fastest and safest, but expensive )
3) More than 200 KGS, we will send by sea. ( Cheapest, but long time )
Stock
1)Availability and supply capacity on a certain basis
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
INA
Model Number :
GE70-KRRB
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
Supply Ability :
1000 PCS/MON
Contact Supplier