TK6307-159
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Anhui, China
MOQ :
500 sets
Price :
Payment Terms :
L/C, D/P, T/T, Western Union, D/A
Supply Ability :
20000 sets/week
Delivery Time :
20 days
Packaging Details :
In wooden cases
Product Name :
Mechanical idler roller bearing housing
Roller Diameter :
159mm
Bearing type :
6307 2RS
Housing Diameter :
153mm
Thickness :
4mm
Inner Diameter :
80mm
Height :
61mm
Service :
OEM Customized Services
Description
Mechanical 159mm Flange Roller Bearing Housing TK6307-159 With Sealing System
Bearing Housing Specification:
TK Bearing Housings
Unit: mm
轴承 轴直径 钢管外径 轴承座外径 上孔径 底部孔径 轴承外径 深度 厚度
114 109/110 4.0
127 121/122 4.0
Material:
1*Bearing housing ——SPHC 【100% good quality material】
1* Inner seal ring ——PA6 【High temperature resistance】
1* Female labyrinth seal——POM 【Low water absorbing, high abrasion resistance】
1* Male labyrinth seal——POM 【Low water absorbing, high abrasion resistance】
1* Metal cover seal——SPCC 【High precision】
1* Protective cover——PA6 【High temperature resistance】
Product (TK Series Bearing Housing and Seals):
Our roller bearing housing and the relative seals have the advange of high precision, good gloss, without stretching scars or burrs. We own over 80 punch equipments which tonnage from 63T to 400T. Tolerance of bearing housing accurate to 0.01mm.
Factory Show:
Packing:
packed the items as requested.
Customer Visiting:
Colombia, Thailand, Indonesia.,etc.
Welcome to visit our factory, and we promise to provide you with our best products and services.
FAQ
What products you can offer? Only bearing housing?
bearings, rubber rings, shaft, pipe, circlip, tools and moulds etc.
What is the MOQ of your products?
No MOQ for standard models.
Can you send me some free samples?
Yes, we can provide some free samples.
I have my own design, could you accept customize?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
China-Techpart
Model Number :
TK6307-159
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Anhui, China
MOQ :
500 sets
Price :
Contact Supplier
video