TKII6306-127
Certification :
ISO9001-2008
Place of Origin :
Anhui, China
MOQ :
500 sets
Price :
Payment Terms :
L/C, D/P, T/T, Western Union, D/A
Supply Ability :
20000 sets/week
Delivery Time :
25 days
Packaging Details :
In wooden cases
Product Name :
Punch press bearing housing
Material :
Carbon steel SPHC
Roller OD :
127mm
Bearing type :
6306 2RS
Housing OD :
122mm
Thickness :
3.0mm
Package :
In Wooden cases
Sample :
Free sample available
Description
Punch Press Bearing Housing Suits TKII6306 - 127 Easy For Installing
TKII6306-127 Bearing Housing Description
1. Bearing: 6306
2. Bearing seat diameter: 72mm
3. Pipe OD: 127mm
4. Outside flange diameter: 122mm
5. Bore diameter: 35mm
6. Deepness: 38mm
7. Shaft: 30mm
8. Thickness: 3.0mm
Product Features:
Roller Model: TK, TKII, DTII, TD75
Bearing Type: 6203,6204,6205,6206,6305,6306,6307,6308,
6309, 6310.etc.
Roller Diameter:63,76,89,103,108,114,127,133,159,165,176,
194, 219,etc.
Material:
1. Bearing Housing: Carbon steel SPHC from Baosteel Group
2. Inner Sealing Ring: Nylon PA6
3. Male/Female Labyrinth Seal: POM
4. Cover Cap: Carbon Steel SPCC
5. Protective Shield: Nylon PA6
Product (TKII Series Bearing Housing and Seals):
Carbon Steel Punch Press 127mm Bearing Housing For Conveyor Roller TKII6306-127
Factory Show:
and is approved by ISO9001-2008 quality management system. We have 4 advanced production lines which
make us the largest and most professional bearing housing maker in China.
Application:
Belt conveyors are common used in mining, sea port and many other places.
Customer Visiting:
Our business has been extended to over 30 countries over the world such as Russia, USA, Netherlands,
Chile, Mexico, Colombia, Thailand, Indonesia.,etc.
Welcome to visit our factory, and we promise to provide you with our best products and services.
Why choose our bearing housing?
1. Material:Our raw material is SPHC from Shanghai BaoSteel Company, its
precision tolerance reaches M7.
2. Inner sealing and protective is made from PA6.
It has strong wear and abrasion resistance and high lubricity
3. Female and male labyrinth are made from POM.
They have strong wear and abrasion resistance ,high lubricity and high strength.
4. The material of cover cap is SPCC.
Its yield strength and tensile strength is excellent.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
China-Techpart
Model Number :
TKII6306-127
Certification :
ISO9001-2008
Place of Origin :
Anhui, China
MOQ :
500 sets
Price :
Contact Supplier