KA020CP0
Certification :
ISO9000
Place of Origin :
CHINA LUOYANG
MOQ :
1 pcs
Price :
negotiation
Payment Terms :
T/T or western Union or PayPal
Supply Ability :
3,000pcs per month
Delivery Time :
3 working days after received your payment
Packaging Details :
Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing
Product Name :
CSEB035
Structure: :
Deep Groove
Type :
Ball
Bore Size: :
2 inch
Outside Diameter: :
2.5 inch
Model Number: :
KA020CP0
Precision Rating: :
P0/P5
Seals Type: :
Open
Number of Row: :
Single Row
Thickness(inch): :
0.25
Material: :
ZGCr15/Chrome steel
Applications: :
Precision machine tool,spindle, turbine,
Description
KA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for Robotic
BYC
Thin
Section
Bearings
Structure Type A
Angular Contact Ball
Type C
Radial contact Ball
(Deep Groove Ball)
Type X
Four Point Contact Ball
REALI-SLIM
Open Type
Bearings
KAA Type A-KAA Type C-KAA Type X-KAA
KA Type A-KA Type C-KA Type X-KA
KB Type A-KB Type C-KB Type X-KB
KC Type A-KC Type C-KC Type X-KC
KD Type A-KD Type C-KD Type X-KD
KF Type A-KF Type C-KF Type X-KF
KG Type A-KG Type C-KG Type X-KG
Sealed Bearings JHA / Type C-JHA Type X-JHA
JA / Type C-JA Type X-JA
JB / Type C-JB Type X-JB
JU / Type C-JU Type X-JU
JG / Type C-JG Type X-JG
Stainless Steel SAA Type A-SAA Type C-SAA Type X-SAA
SA Type A-SA Type C-SA Type X-SA
SB Type A-SB Type C-SB Type X-SB
Metric Series 8mm Type A-8mm Type C-8mm Type X-8mm
13mm Type A-13mm Type C-13mm Type X-13mm
20mm Type A-20mm Type C-20mm Type X-20mm
Ultra-Slim Ultra-Slim Type A-Ultra-Slim Type C-Ultra-Slim
Type X-Ultra-Slim
KA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for RoboticKA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for Robotic
KA020CP0 Reail-silm Thin-section bearings (2x2.5x 0.25 inch ) High precision ball bearings manufacturers
A . Reail-silm Thin-section bearings Parameters
Brand- BYC
Structure- Radial Contact Ball
Model number- KA020CP0 Thin section ball bearing
Inner ring(in)- 2
Outer ring(in)- 2.5
Width(in)- 0.25
Weight(lb)- 0.1
Materials- Chrome steel/GCR15/Stainless steel
Precision grade- P5/P4/P2
Lubrication type- Oil
Material(Ball)- Steel ball/Ceramic ball
Number of Row- Single rows
Section Type- Thin section
Quality- High speed, Low noise and Long life
B . KA020CP0 Reail-silm Thin-section bearings Specification Sheet
Model
Number
Size(in) Land Diameters (in) Capacities in Pounds1 Weight
in
Pounds
Bore Outside
Diameter
Land
Dia. L1
Land
Dia. L2
C'bore
Dia. L3
Radial Thrust Moment
Static Dyn. Static Dyn. Static Dyn.
KA020CP0 2 2.5 2.186 2.314 - 680 393 - - - - 0.1
C . Type C-KA series Reail-silm Thin-section bearings Details
Product Features
Series Introduction
either direction – often used in conjunction with another bearing."
Applications
4.Factory picture:
Packaging & Shipping
Company Introduction
KA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for RoboticKA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for RoboticKA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for RoboticKA020CP0 Thin section bearings 2x2.5x0.25 inch Kaydon type bearing for Robotic
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
GQZ or OTHER BRAND
Model Number :
KA020CP0
Certification :
ISO9000
Place of Origin :
CHINA LUOYANG
MOQ :
1 pcs
Price :
negotiation
Contact Supplier