60V/20.8AH Lithium battery
Max. climb capability :
15-30 degrees
Description
Hot sales electric golf skateboard with golf cart
Product Introduction
Product Features
1.Big Capaity Lithium Battery for long range riding,battery power is 60V.20.8Ah,124.8Wh.
2.Use brushless motor which is more stable and powerful. Max Power is 1000w.Max Speed is 20KM/H.
3.Go forward or back for button choice.
4.10.5 inch fat tire.
5.Digital display screen.
6.Bumper bar in front to protect hit and crash.
7.Adjustable handle bar.
N.Weight/G.Weight 63kg/73kg
Dimension 140*70*27-139CM
HS Code 87116010010
Speed Model two modes,10km/h-20km/h
Max. load 120 kg
Max. Mileage 40-60km
Rechargeable Battery 60V/20.8AH Lithium battery
Motor Power 2*1000W,brushless DC motor
Voltage 110 V-240 V, 50/60Hz
Tire 10.5inch
10.5 Inch Tire 4 Wheel Electric Skateboard 2000w 60V/20.8AH  Lithium Battery Golf Cart
Delivery:
Sample order
- Within 24 hours after receipt of payment.
Trial order
-one week after receipt of payment.
Container order
-one month after received the deposit
Shipping
-Express (DHL, TNT, Fedex)
-Sea, it will take about 30 days to reach destination seaport.
FAQ:
Q1. What is your terms of packing?
Q2. What is your terms of payment?
Q3. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CFR, CIF, DDU, DDP.
Q4. How about your delivery time?
Q5. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q6. What is your sample policy?
Q7. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery