HV660.10A HV660.12A HV660.15A HV660.16A HV660.20A HV660.25A HV660.30A
Place of Origin :
China
Certification :
UL
MOQ :
100
Price :
1.5~2USD
Packaging Details :
Carton
Delivery Time :
2~4weeks
Payment Terms :
T-T
Supply Ability :
1000K/PCS
Electric current :
10A 12A 15A 16A 20A 25A 30A
Mounting method :
Axial Lead
Application product :
EV Traction System, Power Conversion, Energy Storage, Car Charger And Etc.
Rated voltage :
500VDC
Installation mode :
PCB Hole Installation Or Fuse Clamp Installation
SIZE :
6*32mm
Material :
Ceramic Copper Silver Quartz Sand Gold
Breaking capacity :
30KA(10~15A) 30KA (16~30A)
Description
Product Description:
30KA Breaking HV660 20A 550VDC ASTM Ceramic Automotive Fuses
Features:
  • Product Name: Ceramic Automotive Fuses
  • Mounting method: Axial Lead
  • Breaking capacity: 30KA(10~15A) 30KA (16~30A)
  • Installation mode: PCB Hole Installation Or Fuse Clamp Installation
  • SIZE: 6*32mm
  • Rated voltage: 500VDC
Technical Parameters:
Parameter Value
Mounting method Axial Lead
Material Ceramic Copper Silver Quartz Sand Gold
Electric current 10A 12A 15A 16A 20A 25A 30A
Application product EV Traction System, Power Conversion, Energy Storage, Car Charger And Etc.
SIZE 6*32mm
Rated voltage 500VDC