SWT25100H
Certification :
CE and RoHS
Place of Origin :
Shenzhen, China
MOQ :
1pcs
Price :
Negotiation
Payment Terms :
100% T/T
Supply Ability :
100pcs/month
Delivery Time :
10 - 15days
Packaging Details :
wooden cases
Product name :
Automatic cable tie gun
Appliction :
Automatically bundle wires cable quickly
Model :
SWT25100H
Cable tie model :
T25100
Cable tie size :
W2.5mm * L100mm
Bundle wire cable diameters :
2mm -18mm
Cable tie gun type :
Handheld cable tie gun
Voltage :
AC220V,50/60Hz, different plugs
Description
Cable Tie Gun Fastening Tool SWT25100H For Nylon Zip Ties 4inch Wire Cable Bundle
Handheld automatic cable tie gun SWT25100H is a fastening bundle tool. This cable tie gun deals with nylon cable ties width2.5mm, length 100mm(4inch).
Automatic cable tie gun features
1. The vibration bowl could rank loose cable ties tidily through vibrating.
2. Once pull the trigger, automatically bundle, thread, tighten and cut off cable ties.
3. PLC control and touch screen, Chinese and English language display.
4. Using loose cable ties T25100, 1,000pcs in bag.
5. The host machine is with 4wheels, it is easy to move.
6. Tension forces are adjustable. Turning a knob in the cable tie gun.
7. Voltage: AC220V,50/60Hz; Pneumatic pressure: 5kg/cm²
Automatic cable tie gun specifications
Name SWT25100H
Description Automatic cable tying machine/automatic cable tie system
Features and advantages
1. Use loose cable ties T25100;
2. Bundle products'diameters: 2mm - 18mm
3. Automatic wrapping, tightening and cutting;
4. Automatically adapt different sizes goods within 18mm.
5. With temperature control system used to protect cable ties toughness when in cool winter.
Tool gun size L250 * W102 * H64mm
Host machine size L690* W670 * H670mm
Cable ties T25100 bulk cable ties
Cable ties material Nylon 6.6
Width 2.5mm
Length 100mm
Quantity/bag 1,000pcs
Usage/per time in vibration bowl 250pcs better
Bundling Max Dia. for wire Ø18.0mm
Bundling Max Dia. for tube Ø16.0mm
Bundling Max Dia. Ø2.0mm