ZWC-1100D Paper Roll Sheet Cutter Machine
Certification :
CE, ISO9001
Place of Origin :
China
MOQ :
1set
Price :
USD20000-22000/set
Payment Terms :
L/C,T/T
Supply Ability :
45 sets per month
Delivery Time :
30days
Packaging Details :
Standard export packaging
Name :
Paper Roll Cutting Machine
Max. loading jumbo roll width :
1100mm
Max. loading jumbo roll diameter :
Φ1400mm
Cutting length (mm) :
Cutting speed (cuts/min) :
30-150cuts/min
Cutting thickness :
30-400gsm
Weight(kg) :
3600Kg
Overall Dimension(mm) :
4800*2050*1550mm
Core Components :
Motor, PLC
Type :
Paper Cutting Machine
Description
ZWC-1100D Automatic Roll Sheet Cutter Machine
Applications
Suitable Materials
Key Features
  • 16mm thick machine body panels ensure stable operation
  • Polyurethane rubber rollers offer a long service life
  • Aluminum alloy guide rollers are dynamically balanced and hard anodized
  • Electrical components comply with Chinese 3C certification standards
  • Servo motors synchronously control the traction rollers for high-precision operation
  • German Siemens PLC control system with touch screen for convenient operation
  • Ultrasonic sensor edge guiding system for precise edge correction
  • Pneumatic tension roller unit for automatic speed adjustment and stable material feeding
Technical Specifications
ParameterSpecification
ModelZWC-1100D
Max. Loading Jumbo Roll Width1100mm
Max. Loading Jumbo Roll DiameterΦ1400mm
Max. Loading Jumbo Roll Weight1000kg
Unwind Paper Tube Inner Core Diameter3" (76mm)
Web Guide SensorUltrasonic sensor
Cutting Length20-1000mm
Cutting Precision±0.2mm
Cutting Speed30-150 cuts/min
Edge Trimming SystemBlowing fan
Cutting Thickness30-400gsm
Total Power10Kw
Power Supply380V, 3P, 50HZ
Air Supply0.6-0.8 Mpa, 0.8m³/Min
Weight3600Kg
Overall Dimension4800*2050*1550mm