GLTPZD-600
Place of Origin :
China
MOQ :
1 set
Price :
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1 set for 20 days
Delivery Time :
20 days
Packaging Details :
packed in wooden case
Item :
automatic calender metal rim binding machine
Feeding Mode :
Full Automatic
Handing of Rim :
Automatic Cutting&Closing&Conveying
Max Paper Length :
900mm
Min Paper Length :
250mm
Max paper Width :
600mm
Min paper Width :
260mm
Max Paper Thickness :
3 mm
Working Speed :
600-700 Calendars/hour
Power Supply :
AC220V/1ph/50Hz
Power Consumption :
1.6KW
Machine Dimension :
253x120x123cm
Machine G.W :
650kg
Machine N.W :
608kg
Description
GLTPZD-600 Automatic Calendar Metal Rim Binding Machine
Hot selling machine
Machine easy to work
Automatic Calendar Metal Rim Binding Machine
Max paper Width 600mm
Max Paper Length 900mm
Min Paper Length 250mm
Min paper Width 260mm
Max Paper Thickness 3 mm
Working Speed 600-700 Calendars/hour
Feeding Mode Full Automatic
Handing of Rim Automatic Cutting&Closing&Conveying
Power Supply AC220V/1ph/50Hz
Automatic Calendar Metal Rim Binding Machine is our new design machine, max paper width 600 mm, min paper width 260mm, can binding different sizes of calenders. Feeding mode full automatic, handing of rim automatic cutting & closing & conveying.
GLTPZD-600 Automatic Calendar Metal Rim Binding Machine feature:
Item
Automatic metal calender rim binding machine
Model
GLTPZD-600
Feeding Mode
Full Automatic
Handing of Rim
Max Paper Length
900mm
Min Paper Length
250mm
Max paper Width
600mm
Min paper Width
260mm
Max Paper Thickness
3 mm