GVL500KDS
Phase :
Three Phase
Protection :
Lightning
Weight :
992kg
Type :
On-line
Application :
Computer/networking
Electric Energy :
400 Wh
Description
Products Description
Schneider UPS GVL500KDS Galaxy VL UPS 500 KW 400/480V Start-up 5x8 APC UPS Power Supply
Specification
Other Output Voltage
400 V
480 V
Rated power in W
500 kW
rated power in VA
500 kVA
Battery type
Li-Ion (Lithium-Ion)
VRLA
Ni-Cd (Nickel-Cadmium)
Range of product
Galaxy VL
Range compatibility
Galaxy VL
Batteries & Runtime
Efficiency
View Efficiency Graph
Discharge battery voltage
384 V
General
Number of power module
10
Redundant
No
Product or component type
Uninterruptible power supply (UPS)
Physical
Colour
White
Height
197 cm
Width
85 cm
Depth
92.5 cm
Net weight
778 kg
Input
Network frequency
40...70 Hz
Max short time withstand current
65 kA
Input harmonic distortion
Less than 5 % for full load
Load power factor
0.5 leading to 0.5 lagging without derating
Output
Maximum configurable power in W
500 kW
Crest factor
3
Output overload operation
10 minutes at 125% and 60 seconds at 150%
Maximum configurable power in VA
500 kVA
Conformance
Product certifications
IEC 62040-1-1
UL 1778 5th edition
IEC 62040-2
VFI-SS-111
FCC Class A
ENERGY STAR V2.0 (USA)
Standards
IEC 60721-4-2 level 2M2
Environmental
Ambient air temperature for operation
0…40 °C
Relative humidity
0…95 % non-condensing
Operating altitude
0...3000 m
Ambient air temperature for storage
-25…55 °C
Storage Relative Humidity
10…80 % non-condensing
IP degree of protection
IP20
Communications & Management
control panel
Touch screen LCD user interface
Packing Units
Unit Type of Package 1
PCE
Number of Units in Package 1
1
Package 1 Height
2145 mm
Package 1 Width
1100 mm
Package 1 Length
950 mm