MF52A1 103F3950F
Certification :
CQC,UL,ROHS
Place of Origin :
Dongguan,China
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal
Supply Ability :
1,500,000 Pieces Per Month
Delivery Time :
10 Workdays
Packaging Details :
Bulk,500pcs/Bag,0.3g/piece
Product Type :
MF52
Weight :
3g (10pcs)
B25/50 :
3950K(3380K ~ 4150K)
Resistance in Ohms @ 25°C:1.5k ~ 220k :
10KOhm (1.5k ~ 220KOhm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Bead / Epoxy resin
Power - Max :
50mW
Packaging :
Bulk
Part Number :
MF52A1 103F3950F
Dissi. Coef. (mW/℃) :
≥ 2.0 In Still Air
Thermal time Constant(S) :
≤ 7 In Still Air
Description
Universal Pearl-Shaped Precision Epoxy-resin Coated NTC Thermistor MF52A1 103F3950F 10KOhm For Temperature Measurement
Description
______________________________________________________________________________Universal Pearl-Shaped Precision Epoxy-resin Coated NTC Thermistor MF52A1 103F3950F 10KOhm For Temperature Measurement Download________
NTC Thermistor Family Member
NO Series Description
1 MF72 Power ICL
2 MF73T-1 High power
3 MF73/MF74 Super-high power
4 MF57 For Automobile
5 MF11 Compensation
6 CMF Surface mount
7 MF51 Radial glass
8 MF51E Enamelled wire For thermometer
9 MF52 Pearl type temp measurement
10 MF54 Plastic resin doide type
11 MF55 Thin film type
12 MF58 Axial glass encapsulation
13 MF59 MELF SMD Glass Shell
14 CWF Precision NTC temp sensor
Features
Long time stability and reliability
High B value
Nice consistency and interchangeability
Wide resistance range:0.1~500KΩ
Wide operating temperature range: -55 ~ +125℃
Provides extremely precise temperature sensing.
Compatible with 1005 (1.0mm x 0.5mm) size NTC Thermistor.
Customized leads length choice
Applications
Temperature regulation and measurement
Electronic thermometers
Liquid level sensing
Medical equipment and apparatus
Temperature control instrument.
Electronic present.
Electronic temperature humidity meter.
Automobile temperature measurement.
Electronic table calendar.
Battery pack and battery charger.
Specification
B25/50:3950K(3380K ~ 4150K)
Mounting Type:Through Hole
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Bead
Packaging:Bulk
Power - Max:50mW
Resistance in Ohms @ 25°C: 10KOhm (1.5k ~ 220k)