Line Voltage Rated Devices LVR075S-2 Radial PTC Resettable Fuse TRM075 0.75A 240V For LED Lighting Ballasts
Benefit
______________________________________________________________________________Line Voltage Rated Devices LVR075S-2 Radial PTC Resettable Fuse TRM075 0.75A 240V For LED Lighting Ballasts Download________
Overview
Performances
P/N
(Ω)
IH, (A) IT,(A) Vmax,(v) Imax,(A) Vmax, (V) (A) (Sec.) Pd typ(W) Rmin Rmax R1max
TRM005 0.05 0.12 240 1.0 265 0.25 15 0.7 18.5 34.4 65
TRM008 0.08 0.19 240 1.2 265 0.40 15 0.8 7.4 13.8 26
Dimension (mm)
P/N A B C D E Physical Characteristics
Max. Max. Typ. Min. Max. Style Lead Φ mm Material
TRM005 9.7 14.5 5.1 7.6 3.8 1 0.6 CP
TRM008 9.7 14.5 5.1 7.6 3.8 1 0.6 CP
TRM075 15.4 23.9 5.1 7.6 4 3 0.81 CU
TRM100 18.7 24.4 5.1 7.6 4 3 0.81 CU
Features
• Average infrared emissivity > 90%
• Excellent reflectivity of infrared
• Improving the thermal dissipation effect
• Applicable variety coating processes
• RoHS compliant
• Broadest range of radial-leaded resettable devices available in the industry
• Current ratings from 50mA to 2A
• Line voltage rating of 120VAC and 240VAC
• Fast time-to-trip
• Low resistance
Application
• Automotive
• High brightness LED module
• Electromagnetic loads
• Game machines
• Industrial controls
• Lighting ballasts
• Loudspeakers
• Medical equipment
• Motors, fans and blowers
• POS equipment
• Satellite video receivers
• Security and fire alarm systems
• Test and measurement equipment
• Transformers
• USB hubs, ports and peripherals
• Intelligent appliance
• Robotic machine
Typical time to trip at 25℃
A=TRM005
B=TRM008
C=TRM012
D=TRM016
E=TRM025
F=TRM133
G=TRM040
H=TRM055
I=TRM075
J=TRM100
K=TRM125
L=TRM200
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Model Number :
TRM075
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1000 Pieces
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
1,000,000 Pieces Per Month
Contact Supplier