Specifications
Feature Code Part Meaning / Specification
Series R390 Round, positive 90° shoulder milling insert
Size 11 IC = 11 mm, Radius = 1.5 mm
Tolerance T3 Standard milling tolerance
Corner Radius 08 0.8 mm
Chipbreaker M Medium-duty, versatile chipbreaker
Grade PM Coated carbide grade for Steel
Key Characteristics and Applications
    • Shoulder milling
    • Face milling
    • Contour milling
    • Slotting (with certain toolholders)
  • Surface Finish: The round insert and fine corner radius (0.8 mm) allow it to produce a good surface finish.