5m 10m 20m 30m 50m 100m 150m 500m etc
MOQ :
5000 Rolls
Usage :
Freezing, Storing, Cooking, Food packing, Packaging etc.
Description
0.02mm For Roasting Food Packing Aluminium Foil For Food 50M/100M/150M
Product Description:
0.02mm aluminum foil is used for different packaging and wrapping purposes. These are the best standards. 0.02mm aluminum foil has food grade quality and is very useful for packaging food, keeping it fresh and hot for a long time.
AlloySiFeCuMnMgZnTiOtherAl
SingleTotal
80110.58~0.660.63~0.730.050.030.030.100.02~0.040.050.15Remain
Technical Parameters:
ItemAluminum Foil
Normal thickness10 mic, 12 mic, 15 mic, 18 mic, 20 mic, etc
Normal width100 mm, 300 mm, 380 mm, 450 mm, etc
Normal length30 m, 50 m, 100 m, 150 m, 500 m, etc
Paper core ID32 mm, 38 mm, 76 mm, etc
Normal packing24 rolls/carton
SizePackCase sizeCube
300mm*10m24 rolls28*19*32 cm0.017 cbm
300mm*20m24 rolls28*19*32 cm0.017 cbm
300mm*30m24 rolls28*19*32 cm0.017 cbm
300mm*50m12 rolls23*17.5*33.5 cm0.013 cbm
300mm*150m6 rolls35*29*20 cm0.020 cbm
450mm*10m24 rolls28*19*47 cm0.025 cbm
450mm*20m24 rolls32.5*22*47 cm0.034 cbm
450mm*150m6 rolls50*29*29 cm0.042 cbm
PackCase sizeCube
4 rolls34.5*13.8*13.8 cm0.007 cbm
4 rolls34.5*14*14 cm0.007 cbm
Product Show:
0.02mm For Roasting Food Packing Aluminium Foil For Food 50M/100M/150M0.02mm For Roasting Food Packing Aluminium Foil For Food 50M/100M/150M0.02mm For Roasting Food Packing Aluminium Foil For Food 50M/100M/150M
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Henan Yongsheng
Model Number :
Food Foil
Certification :
ISO, RoHS, FDA
Place of Origin :
Zhengzhou Henan
MOQ :
5000 rolls
Price :
FOB, CIF, CFR, CNF, etc.
Contact Supplier
video