QUINT4-PS/1AC/24DC/40/+
Place of Origin :
Thailand
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T,Western Union
Supply Ability :
500pcs/month
Delivery Time :
3 working days
Packaging Details :
original package
Condition :
original brand new
Warranty :
one year
Shipping way :
DHL FedEx express
Application :
Automation Industries, oil, gas, chemical industries
Certificate :
CE ISO TUV
Description
Phoenix Contact QUINT4-PS/1AC/24DC/40/+ - Power supply 2904618
Primary-switched QUINT POWER supply for DIN rail mounting, with selectable output characteristic curve and SFB (Selective Fuse Breaking) Technology, protective coating and integrated decoupling MOSFET, input: 1-phase, output: 24 V DC / 40 A
Control input (configurable) Rem Output power ON/OFF (SLEEP MODE)
Default Output power ON (>40 kΩ/24 V DC/open bridge between Rem and SGnd)
AC operation
Network type Star network
Input voltage min. 77 V DC
Nominal input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
Input voltage range 100 V AC ... 240 V AC -15 % ... +10 %
Derating < 100 V AC (1 %/V)
Electric strength, max. 300 V AC 60 s
Typical national grid voltage 120 V AC
230 V AC
Voltage type of supply voltage AC
Inrush current typ. 12 A (at 25 °C)
Inrush current integral (I2t) < 0.3 A2s
Inrush current limitation 12 A (after 1 ms)
AC frequency range 50 Hz ... 60 Hz -10 % ... +10 %
Frequency range (fN) 50 Hz ... 60 Hz -10 % ... +10 %
16.7 Hz (acc. to EN 50163)
Mains buffering time typ. 27 ms (120 V AC)
typ. 27 ms (230 V AC)
Current consumption 13.6 A (100 V AC)
9.9 A (120 V AC)
5.4 A (230 V AC)
5.4 A (240 V AC)
Nominal power consumption 1072 VA
Protective circuit Transient surge protection; Varistor, gas-filled surge arrester
Switch-on time < 1 s
Typical response time 300 ms (from SLEEP MODE)
Input fuse 16 A (slow-blow, internal)
Recommended breaker for input protection 16 A ... 20 A (Characteristic B, C, D, K or comparable)
Discharge current to PE < 3.5 mA
1.7 mA (264 V AC, 60 Hz)
DC operation
Nominal input voltage range 110 V DC ... 250 V DC
Input voltage range 110 V DC ... 250 V DC -18 % ... +40 %
Derating < 110 V DC (1 %/V)
Voltage type of supply voltage DC
Current consumption 12 A (110 V DC)
5 A (250 V DC)
Send your message to this supplier
Send Now
2904618 Phoenix Contact Power Supply UPS QUINT4-PS/1AC/24DC/40/+ Power Supply 100 VAC- 240 VAC
Ask Latest Price
Brand Name :
Phoenix Contact
Model Number :
QUINT4-PS/1AC/24DC/40/+
Place of Origin :
Thailand
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T,Western Union
Contact Supplier