QUINT-PS/1AC/24DC/40
Place of Origin :
Thailand
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T,Western Union
Supply Ability :
500pcs/month
Delivery Time :
3 working days
Packaging Details :
original package
Condition :
original brand new
Warranty :
one year
Shipping way :
DHL FedEx express
Application :
Automation Industries, oil, gas, chemical industries
Certificate :
CE ISO TUV
Description
QUINT-PS/1AC/24DC/40 - Power supply 2866789
Primary-switched power supply unit QUINT POWER, Screw connection, DIN rail mounting, SFB Technology (Selective Fuse Breaking), input: 1-phase, output: 24 V DC / 40 A
QUINT POWER power supplies with maximum functionality
Reliable starting of heavy loads takes place via the static power reserve POWER BOOST. Thanks to the adjustable voltage, all ranges between 5 V DC ... 56 V DC are covered.
Nominal input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC
Derating < 100 V AC (1 %/V)
Input voltage range AC 85 V AC ... 264 V AC
Input voltage range DC 90 V DC ... 300 V DC (UL 508: ≤ 250 V DC)
Electric strength, max. 300 V AC
Voltage type of supply voltage AC
Inrush current < 15 A (typical)
Inrush current integral (I2t) < 1.7 A2s
AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
Frequency range DC 0 Hz
Mains buffering time > 35 ms (120 V AC)
> 35 ms (230 V AC)
Current consumption 8.8 A (120 V AC)
4.6 A (230 V AC)
9.5 A (110 V DC)
4.7 A (220 V DC)
Nominal power consumption 1157 VA
Protective circuit Transient surge protection; Varistor, gas-filled surge arrester
Power factor (cos phi) 0.88
Typical response time < 0.7 s
Input fuse 20 A (slow-blow, internal)
Permissible backup fuse B16 B25 AC:
Permissible DC backup fuse DC: Connect a suitable fuse upstream
Recommended breaker for input protection 16 A ... 20 A (AC: Characteristics B, C, D, K)
Discharge current to PE < 3.5 mA
DC operation
Nominal input voltage range 120 V DC ... 300 V DC (UL 508: ≤ 250 V DC)
Input voltage range 90 V DC ... 300 V DC (UL 508: ≤ 250 V DC)
Derating < 120 V DC (0.5 %/V)
Voltage type of supply voltage DC
Efficiency > 92 % (for 230 V AC and nominal values)
Output characteristic U/I
Nominal output voltage 24 V DC ±1 %
Setting range of the output voltage (USet) 18 V DC ... 29.5 V DC (> 24 V DC, constant capacity restricted)
Nominal output current (IN) 40 A (-25 °C ... 60 °C, UOUT = 24 V DC)
POWER BOOST (IBoost) 45 A (-25 °C ... 40 °C permanent, UOUT = 24 V DC )
Selective Fuse Breaking (ISFB) 215 A (12 ms)
Magnetic circuit breaker tripping B2 / B4 / B6 / B10 / B16 / B25 / C2 / C4 / C6 / C13
Derating 60 °C ... 70 °C (2.5 %/K)
Feedback voltage resistance ≤ 35 V DC
Protection against overvoltage at the output (OVP) ≤ 35 V DC
Residual ripple < 30 mVPP (with nominal values)
Short-circuit-proof yes
Output power 960 W
Maximum no-load power dissipation 14 W
Power loss nominal load max. 80 W
Rise time < 0.1 s (UOUT (10 % ... 90 %))
Connection in parallel yes, for redundancy and increased capacity
Connection in series yes
Signal: DC OK active
Output description UOUT > 0.9 x UN: High signal
Switching voltage range 18 V DC ... 24 V DC
Output voltage + 24 V DC
Maximum inrush current ≤ 20 mA (short-circuit-proof)
Continuous load current ≤ 20 mA
Signal: DC OK floating
Output description Relay contact, UOUT > 0.9 x UN: Contact closed
Maximum switching voltage 30 V AC
24 V DC
Maximum inrush current 0.5 A
1 A
Continuous load current 1 A
Signal: POWER BOOST, active
Output description IOUT < IN: High signal
Output voltage + 24 V DC